نماد سایت پاسخ ها | مجله اینترنتی پاسخ ها

آموزش فرمت و ریست فکتوری موبایل سامسونگ

 ممکن است بعد از چندین سال استفاده از موبایل سامسونگ متوجه تغییراتی مانند هنگ کردن،باگ یا عدم پاسخگویی سریع در گوشی خود شده باشید و این موضوع موجب نگرانی شما شده باشد.در واقع برای رفع این مشکل، نیاز به تنظیم مجدد تمام نرم افزارهای نصب شده بر روی گوشی وجود دارد و در این گونه مواقع گزینه ریست فکتوری، اولین اقدامی است که به ذهن  اکثر کاربران خطور میکند. اما ریست فکتوری چیست و چه فوایدی دارد؟ . ما در مجله اینترنتی پاسخ ها قصد داریم نحوه فرمت و ریست فکتوری موبایل سامسونگ را توضیح میدهیم تا بتوانید به راحتی گوشی خود را ریست کرده و مشکلات باگ، هنگ کردن و ویروسی شدن گوشی را از بین ببرید. برخی از سوالاتی که معمولا توسط کاربران درباره فرمت و ریست فکتوری موبایل سامسونگ مطرح می شوند عبارتند از:

ریست فکتوری گوشی سامسونگ چیست و آیا ضرر دارد؟

ریست فکتوری یعنی برگرداندن گوشی به تنظیمات اولیه کارخانه برای از بین بردن هرگونه مشکل و باگ به وجود آمده در گوشی سامسونگ.بسیاری از کاربران گمان می کنند که انجام ریست فکتوری برای گوشی مضر است و موجب خراب شدن آن می شود اما این یک باور غلط است. در واقع ریست فکتوری نه تنها برای گوشی مضر نیست بلکه جانی دوباره به آن می بخشد.

ریست کردن گوشی سامسونگ چه مزایایی دارد ؟

 1. برخی از اپلیکیشن ها که موجب کندی گوشی سامسونگ می شوند با ریست فکتوری از بین می روند.
 2. باگ های نرم افزاری که موجب هنگ کردن گوشی می شوند با ریست فکتوری از بین می روند.
 3. ممکن است به صورت ناخواسته تنظیماتی را در گوشی خود فعال کرده باشید و نتوانید آن را به حالت اول برگردانید با ریست کردن این مشکل حل می شود.
 4. با برگرداندن گوشی به تنظیمات اولیه، همه ی ویروس ها از بین می روند.
 5. پر شدن حافظه داخلی موجب کاهش سرعت پردازش گوشی می شود،با ریست کردن، گوشی شما به تنظیمات اولیه کارخانه باز می گردد که این اقدام موجب بهبود سرعت پردازش شده و مشکل کندی گوشی برطرف می شود.

چه زمانی باید گوشی سامسونگ را ریست فکتوری کنیم؟

دو زمان است که گوشی سامسونگ شما نیاز به ریست فکتوری دارد: 1.زمانی که قصد فروش آن را داشته باشید 2.زمانی که دچار مشکل شده باشد.

اگر قصد فروش گوشی تان را دارید ابتدا باید تمامی اطلاعات شخصی خود را پاک کنید. ریست فکتوری موجب می شود تا گوشی به تنظیمات اولیه کارخانه بازگردد و تمام اطلاعات شخصی  نیز پاک شود و می توانید با خیال راحت آن را به دست مشتری بسپارید.

زمان دوم ریست فکتوری هنگامیست که گوشی دچار مشکلاتی مانند ویروس، باگ، هنگ و کندی شده باشد. در این صورت گوشی سامسونگ شما نیاز به ریست دارد و باید آن را به تنظیمات اولیه کارخانه بازگردانید.فقط توجه داشته باشید، ریست کردن، تمام اطلاعات شما در گوشی را پاک می کند پس اگر نمی خواهید اطلاعاتتان پاک شود بهتر است قبل از هرگونه اقدامی، از تمام اطلاعات خود بکاپ بگیرید.

نکات مهم هنگام ریست کردن گوشی سامسونگ

 1. قبل از انجام ریست فکتوری،اکانت گوگل خود را به یاد داشته باشید .
 2. اگر اطلاعات مهمی در گوشی دارید بهتر است قبل از اقدام به ریست، یک نسخه بکاپ تهیه کنید.
 3. قبل از اقدام به ریست فکتوری بهتر است سیم کارت و کارت حافظه گوشی را خارج کنید زیرا با خارج کردن سیم کارت از حذف شدن مخاطبین و پیامک ها و با خارج کردن کارت حافظه از حذف شدن اطلاعاتی مانند عکس و فیلم جلوگیری می کنید.
 1. یکی از نکاتی که باید قبل از انجام ریست فکتوری به آن دقت کنید پر بودن باتری و اتصال به شارژر می باشد.

روش های ریست کردن گوشی سامسونگ

چندین روش برای ریست کردن گوشی سامسونگ وجود دارد:

هرکدام از این روش ها دستورالعمل های خاص خود را داشته و در شرایط خاصی به کار می روند. به عنوان مثال هارد ریست گوشی سامسونگ برای مواقعی است که به تنظیمات گوشی دسترسی نداشته باشید آن وقت با چند دکمه می توانید گوشیتان را ریست کنید. در ادامه به توضیح و آموزش جداگانه هرکدام از این روش ها می پردازیم.

نحوه ریست فکتوری گوشی سامسونگ از طریق تنظیمات

برای ریست کردن گوشی از طریق تنظیمات، مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

 1. ابتدا وارد تنظیمات (settings) گوشی سامسونگ شوید.
 2. سپس گزینه یGeneral Management را انتخاب کنید.
 3. در مرحله ی بعدی روی گزینه ی Reset یا Backup and Reset ضربه بزنید.
 4. اگر نمی خواهید اطلاعاتتان پاک شود،قبل از اقدام به ریست، از داده های موجود بکاپ بگیرید.
 5. گزینه ی Factory Data Reset را پیدا کنید سپس دکمه ی Factory Reset را فشار داده و نگه دارید تا دستگاه ریست شود.در صورت نیاز الگو یا پترن دستگاه را وارد کنید.
 6. در مرحله ی آخر گزینه ی Delete All را انتخاب نمایید.اکنون دستگاه به صورت خودکار به تنظیمات اولیه باز می گردد.پس از ریست فکتوی، تمام اطلاعاتی که بر روی گوشی ذخیره کرده بودید پاک میشوند.

آموزش هارد ریست گوشی سامسونگ ( ریست فکتوری گوشی از طریق دکمه)

همانطور که گفتیم، هارد ریست برای زمانیست که به تنظیمات گوشی دسترسی نداشته باشید و گوشی شما قفل شده باشد.برای انجام هارد ریست گوشی سامسونگ کافیست مراحل زیر را انجام دهید:

 1. ابتدا گوشی خود را خاموش کنید .
 2. سپس دکمه ی پاور و افزایش صدا یا home را به صورت همزمان فشار دهید تا لوگوی سامسونک ظاهر شود و به محض مشاهده لوگو دکمه ها را رها کنید.
 3. هنگامی که لوگوی سامسونگ ظاهر شد، با فشار دادن کلیدهای صدا به سمت بالا/پایین به منو بروید. گزینه “wipe data/factory reset” را با استفاده از دکمه ی پاور از منو انتخاب کنید.
 4. گزینه ی Factory Reset را انتخاب کرده و بعد از آن گزینه ی Reboot System now را انتخاب کنید تا گوشی شما راه اندازی شود.

آموزش نحوه سافت ریست گوشی سامسونگ

سافت ریست بیشتر شبیه ری استارت کردن یک گوشی می باشد.برای انجام سافت ریست مراحل زیر را انجام دهید:

 1. دکمه ی پاور را انتخاب کنید تا منو ظاهر شود و گزینه ی Turn off را انتخاب نمایید.
 2. چند ثانیه صبر کنید.
 3. حال دوباره دکمه ی پاور را نگه دارید تا گوشی روشن شود.

ریست کردن گوشی بدون پاک شدن اطلاعات

اگر نمی ‌خواهید اطلاعاتتان مانند حساب های کاربری یا اپ های نصب شده هنگام ریست فکتوری پاک شوند، کافیست مراحل زیر را انجام دهید.

 1. ابتدا به بخش تنظیمات گوشی رفته و Backup and Reset را انتخاب کنید.
 2. در مرحله بعد باید Reset Setting را انتخاب نمایید.
 3. اکنون دوباره گزینه Reset settings را انتخاب نمایید تا گوشی سامسونگ بدون پاک شدن اطلاعات به تنظیمات اولیه کارخانه بازگردد.

ریست کردن گوشی با کد

قبل از ریست کردن گوشی سامسونگ با کد حتما از اطلاعات گوشی بکاپ بگیرید زیرا گاهی به محض وارد کردن کدها و بدون نیاز به هیچ پیغام تایید دیگری، گوشی ریست فکتوری می شود بنابراین از امتحان کردن این کدها نیز خودداری کنید. توصیه دیگر ما به شما این است که حتما قبل از ریست کردن با کد، سیم کارت و کارت حافظه خود را از گوشی خارج کنید. در ادامه به معرفی 2 کد ریست فکتوری می پردازیم.

کد 2767*3855# : با وارد کردن این کد تمام اطلاعات گوشی مانند برنامه، تنظیمات و .. حدف می شود و گوشی به تنظیمات کارخانه  باز می گردد. این کد برای اکثر گوشی های اندرویدی و مدل های جدید گوشی سامسونگ کاربرد دارد.

کد *2767*2878# : در برخی گوشی ها این کد موجب ریست فکتوری و در برخی دیگر موجب restart  می شود و معمولا این کد روی گوشی های قدیمی کاربرد دارد.

نحوه ریست فکتوری گوشی سامسونگ با کامپیوتر

یکی از سوالات پرتکراری که کاربران می پرسند این است که آیا امکان ریست کردن گوشی از راه دور وجود دارد؟ بله. با کامپیوتر می توانید گوشی سامسونگ را ریست فکتوری کنید. یکی از مزایای ریست گوشی با کامپیوتر این است که می توانید گوشی را بدون پسورد ریست کنید.  همانطور که میدانید ریست کردن گوشی  مستلزم رمز عبور است و اگر رمز عبور را فراموش کرده اید می توانید با برنامه Lockwiper اندروید گوشی  خود را ریست کنید. برای انجام اینکار مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید:

1_ابتدا برنامه Lockwiper را در روی کامپیوتر باز کنید.

2_گزینه Remove Screen Lock را انتخاب کنید.

3_سپس روی گزینه Remove without data loss کلیک کرده و start را کلیک کنید.

4_اطلاعات لازم درباره گوشی سامسونگ خود را ارائه داده و دکمه start را کلیک کنید و پس از آن دکمه Confirm را کلیک کنید.

5_پس از دانلود بسته فریمور روی گزینه next کلیک کرده و پس از آن گوشی خود را به کامپیوتر وصل کنید.

6_گوشی شما در حالت Downloading بوت می شود و برای ادامه گزینه start to unlock را کلیک کنید تا فرایند نصب فریمور شروع شود.

6_در نهایت گوشی شما بدون حذف شدن داده ای ریست فکتوری می شود.

آموزش نحوه ریست کردن گوشی سامسونگ قفل شده

برای ریست کردن گوشی قفل شده می توانید از چند روش که در این مقاله توضیح دادیم استفاده کنید. اگر گوشی سامسونگ شما قفل شد و نمی توانید رمز عبور را به یاد آورید می توانید به روش هارد ریست، با کامپیوتر و با استفاده از کد، گوشی خود را ریست فکتوری کنید. متداول ترین راه برای ریست کردن گوشی قفل شده هارد ریست یا همان ریست کردن با دکمه های گوشی می باشد که در مطلب بالاتر آن را توضیح دادیم.

نحوه ریست کردن گوشی های قدیمی سامسونگ

برای ریست کردن گوشی های قدیمی سامسونگ مراحل زیر را طی کنید:

 1. ابتدا وارد تنظیمات گوشی (setting) شوید.
 2. سپس وارد قسمت Backup & Reset شوید.
 3. در ادامه گزینه Factory Data Reset را انتخاب کنید.
 4. سپس گزینه Reset Device را انتخاب کرده و گزینه Erase Everything را لمس کنید.
 5. پس از انجام این مراحل پیام هشدار از دست رفتن اطلاعات برایتان نمایش داده می شود که باید آن را تایید کنید( حتما قبل از ریست کردن از اطلاعات گوشی بکاپ بگیرید.)
 6. پس از تایید گوشی شما ریست شده و می توانید آن را روشن کنید.

آیا ریست کردن گوشی موجب پاک شدن اطلاعات داخل گوشی می شود؟

یکی از مهم ترین توصیه هایی که به کاربران می کنیم این است که اگر کاملا مسلط به انجام ریست فکتوری نیستید یا تجربه انجام این کار را ندارید بهتر است خودتان گوشی را ریست نکنید و به مراکز خدمات و تعمیرات گوشی مراجعه کنید تا یک متخصص برایتان انجام دهد چرا که ریست فکتوری موجب پاک شدن اطلاعات و داده های دستگاهتان می شود و اگر مدارک مهمی در گوشی خود دارید بهتر است ریسک نکنید و خودتان اینکار را انجام ندهید و گوشی را به دست یک کارشناس و متخصص بسپارید.

چرا گوشی سامسونگ ریست نمی شود؟

با روش های بالا می توانید گوشی سامسونگ خود را ریست فکتوری کنید . توجه داشته باشید هنگام فرایند ریست ، دقت بالایی لازم است اما اگر موفق به ریست فکتوری درگوشی خود نشدید نگران نباشید زیرا با تماس به شعب سامسونگ می توانید از راهنمایی و مشاوره همکاران ما در نمایندگی سامسونگ بهره مند شده و در صورت نیاز گوشی را برای ریست کردن تحویل دهید.

برای ارتباط با بخش تعمیرات گوشی و تبلت سامسونگ کافیست با شماره های زیر تماس بگیرید:

شعب نمایندگی موبایل سامسونگ

شعبه۱: ۸۸۶۹۷۰۲۰ سعادت آباد

شعبه۲: ۲۶۷۵۲۵۰۰ هروی-وفامنش

شعبه۳: ۸۸۶۴۱۷۰۷ م ونک برج نگار

 

خروج از نسخه موبایل