نماد سایت پاسخ ها

از کجا بفهمیم لباسشویی گریبکسی است؟

ماشین لباسشویی ها را می توان به دو دسته گریبکسی و تسمه ای تقسیم کرد. ماشین لباسشویی گریبکسی یکی از انواع محبوب ماشین لباسشویی است که نسبت به مدل تسمه ای مزایای زیادی دارد. گاهی اوقات تشخیص گریبکسی بودن ماشین لباسشویی سخت می شود و ممکن است شما ندانید ماشین لباسشویی شما گریبکسی است یا تسمه ای.

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این مقاله به معرفی ماشین لباسشویی های گریبکسی و تفاوت آن ها از ماشین لباسشویی تسمه ای بپردازیم. برای پاسخ به این سوال که از کجا بفهمیم لباسشویی گریبکسی است، تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

انواع ماشین لباسشویی

انواع ماشین لباسشویی را می توان به دو دسته تقسیم کرد: ماشین لباسشویی تسمه ای و ماشین لباسشویی گریبکسی. به ماشین لباسشویی گریبکسی، ماشین لباسشویی دایرکت درایو هم گفته می شود. این ماشین لباسشویی ها قطعه متحرک ندارند و به همین دلیل لرزش کمتری دارند.

در مقابل ماشین لباسشویی های تسمه ای که برای حرکت از یک تسمه استفاده می کنند، از نوع گریبکسی متداول تر هستند. یکی از مزایای ماشین لباسشویی تسمه ای تعمیرات راحت آن است. در این ماشین لباسشویی ها از تسمه ها Belt برای چرخش درام استفاده می شود.

لباسشویی گیربکسی یعنی چه؟

لباسشویی بدون تسمه یا گریبکسی که نام درست تر آن ها دایرکت درایو است، همانطور که از نامش مشخص است بدون تسمه کار می کند. برخلاف نام مرسوم گریبکسی، این لباسشویی ها اصلا گریبکس ندارند. تسمه از سیستم این مدل لباسشویی ها حذف شده و موتور به صورت مستقیم به درام وصل می شود که باعث عملکرد بهتر و چرخش راحت تر لباسشویی می شود.

در ماشین لباسشویی های بدون تسمه، موتور Direct Drive درام را به صورت مستقیم می چرخاند و همین باعث می شود سر و صدا و لرزش دستگاه کاهش پیدا کند و ماشین لباسشویی عمر بیشتری داشته باشد. با توجه به حذف تسمه و سایر تجهیزات مرتبط با آن، فضای داخل دستگاه افزایش می یابد و بنابراین ظرفیت شستشوی ماشین لباسشویی بیشتر می شود.

مزایای ماشین لباسشویی گریبکسی

 1. راندمان بالاتر
 2. لزرش کمتر
 3. عمر بالاتر و خرابی کمتر
 4. مصرف برق پایین تر
 5. صدای بسیار کمتر
 6. قدرت موتور بالا
 7. سرعت بالای موتور و کوتاه تر شدن زمان شستشو و همچنین خشک کردن سریع تر لباس ها
 8. استفاده از حسگر های پیشرفته و امکان اجرای برنامه های شستشوی متنوع با دقت بالا
 9. مصرف آب کمتر
 10. وزن کمتر ماشین لباسشویی
 11. عدم نیاز به تعویض تسمه ماشین لباسشویی

معایب ماشین لباسشویی گریبکسی

 1. قیمت بالاتر نسبت به ماشین لباسشویی تسمه ای
 2. هزینه تعمیرات ماشین لباسشویی گریبکسی نسبت به تسمه ای بیشتر است و حتما باید توسط تعمیرکار متخصص تعمیر شود
 3. هرگونه نشت آب از لوله می تواند روی عملکرد موتور ماشین لباسشویی گریبکسی تاثیر منفی بگذارد.

با توجه به پیچیده بودن ساختار و تجهیزات ماشین لباسشویی های گریبکسی تعمیرات آن ها باید توسط افراد ماهر انجام شود. برخلاف ماشین لباسشویی های تسمه ای که کار تعویض تسمه آن ها بسیار راحت است، مدل های گیربکسی باید حتما توسط متخصصین این حوزه تعمیر شوند و طبیعتا هزینه تعمیر بالاتری هم دارند.

تفاوت ماشین لباسشویی گیربکسی و تسمه ای

همانطور که گفته شد ماشین لباسشویی های گیربکسی قطعه متحرک ندارند در صورتی که ماشین لباسشویی های تسمه ای برای به حرکت درآوردن درام، از تسمه استفاده می کنند. تعمیر ماشین لباسشویی های تسمه ای بسیار راحت است اما برای تعمیر ماشین لباسشویی های گیربکسی حتما باید از تکنسین متخصص کمک بگیرید که هزینه بیشتری هم به همراه دارد.

از نظر فنی، ماشین لباسشویی گریبیکسی بیشتر به آهنربا های الکتریکی (الکترومگنت) وابسته است در حالی که ماشین لباسشویی تسمه ای از نیروی چرخشی و اصطکاک استفاده می کنند.

ماشین لباسشویی های تسمه ای مدل قدیمی تر ماشین لباسشویی هستند و بنابراین تعمیرکاران بیشتری روی روش تعمیر و عیب یابی آن ها مسلط هستند. در حقیقت تعویض تسمه این ماشین لباسشویی ها یکی از ساده ترین تعمیرات در حوزه ماشین لباسشویی است. این ماشین لباسشویی ها برخلاف نوع گیربکسی ساختار پیچیده ای ندارند.

در مقابل ماشین لباسشویی های گیربکسی جدیدتر هستند و نداشتن قطعه متحرک در آن ها به این معنی است که به طور متوسط این ماشین لباسشویی ها نسبت به نوع تسمه ای عمر بیشتری دارند، کمتر دچار اصطکاک و خرابی موتور می شوند و دوام بالاتری دارند.

یکی از مزایای استفاده از موتور direct drive در ماشین لباسشویی گریبکسی کاهش مصرف برق است. اگر دقت کرده باشید همه ماشین لباسشویی های کم مصرف موتور دایرکت درایو دارند.

به طور کلی ماشین لباسشویی های گریبکسی در مقایسه با تسمه ای بهتر هستند. طول عمر این نوع ماشین لباسشویی حدود 15 سال تخمین زده می شود. البته با توجه به قیمت بالاتر و هزینه زیاد تعمیر، برخی مشتریان هنوز هم ترجیح می دهند از ماشین لباسشویی های تسمه ای استفاده کنند.

تشخیص لباسشویی گیربکسی از تسمه ای

برای این که تشخیص بدهید لباسشویی شما گریبکسی است یا تسمه ای، بهترین روش این است که دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی را مطالعه کنید. اگر دفترچه راهنمای ماشین لباسشویی در دسترس شما نیست، مدل ماشین لباسشویی که معمولا روی بدنه درج می شود را در اینترنت جستجو کنید و مشخصات موتور آن را مطالعه کنید. همچنین می توانید با نمایندگی ماشین لباسشویی یا فروشگاهی که از آن خرید کرده اید تماس بگیرید و با اعلام مدل ماشین لباسشویی، نوع آن را سوال کنید.

ماشین لباسشویی گریبکسی سامسونگ

کمپانی سامسونگ یکی از بزرگترین تولید کنندگان لوازم خانگی در جهان، ماشین لباسشویی ها را در انواع تسمه ای و بدون تسمه تولید می کند. با توجه به تکنولوژی به روز و کیفیت بالای ماشین لباسشویی های سامسونگ، این برند موفق شده در ایران و سایر کشور ها جایگاه خوبی را کسب کرده و رضایت درصد بالایی از مشتریان را به دست آورد.

ماشین لباسشویی های زیر چند مدل از ماشین لباسشویی های گیربکسی سامسونگ هستند:

ماشین لباسشویی گریبکسی سامسونگ مدل WW80K42E06W

ماشین لباسشویی گریبکسی سامسونگ مدل WW90J6410CW

ماشین لباسشویی گریبکسی سامسونگ مدل WW12K8412OW

ماشین لباسشویی گریبکسی سامسونگ مدل WD806U2GAGD

ماشین لباسشویی گریبکسی سامسونگ مدل WD70J5410AW

از کجا بفهمیم ماشین لباسشویی گیربکسی است؟

ماشین لباسشویی های گریبکسی یا بدون تسمه یکی از انواع جدیدتر ماشین لباسشویی ها هستند که تسمه از آن ها حذف شده و موتور آن ها به صورت مستقیم به درام متصل است و آن را می چرخاند. استفاده از موتور Direct Drive در این ماشین لباسشویی ها میزان لرزش و صدای ماشین لباسشویی را تا حد قابل توجهی کاهش می دهد. اما قیمت بالا و هزینه بالای تعمیرات باعث شده اند بعضی مشتریان از خرید این نوع ماشین لباسشویی صرف نظر کنند.

در این مقاله به بررسی تفاوت های ماشین لباسشویی گریبکسی و تسمه ای پرداختیم و به این سوال پاسخ دادیم که از کجا بفهمیم لباسشویی گریبکسی است؟ نظر شما درباره ماشین لباسشویی های گیربکسی چیست؟ آیا تجربه استفاده از این ماشین لباسشویی ها را دارید؟

خروج از نسخه موبایل